Definice použitelnosti

 Co je to použitelnost?

S pojmem použitelnost se běžně setkáváme v každodenním životě - prakticky se vztahuje k jakémukoliv předmětu. Čím více je předmět použitelný, tím méně musí uživatel přemýšlet o jeho používání a více se tak soustředí na jeho účel. Z toho vyplývá, že cílem každého předmětu je to, aby byl použitelný. A v elektronickém prostředí tomu není jinak.

 

Použitelnost na webu  (a jiných elektronických informačních službách) a její vliv na uživatele

"On the Web, usability is a necessary condition for survival." 

                                                                               -Jakob Nielsen-

Použitelnost je (společně i s dalšími oblastmi - viz obrázek č. 1) nepostradatelnou složkou webové prezentace a také v samotném procesu komunikace mezi člověkem a počítačem. Je to jeden z klíčových faktorů pro rozhodnutí uživatele, zda-li se na webové stránce zdrží nebo ji opustí a již nikdy na ní nezavítá. Je to jedna z prvních věcí, se kterou uživatel pracuje (aniž by si to třeba sám uvědomoval). Dobře propracovaná použitelnost je klíčem k úspěchu - uživatel na stránkách zůstane a v nejideálnějším případě se bude pravidelně vracet zpět. Naopak web se špatnou použitelností, uživatel během krátké doby opustí.

 

                                            Obr. č.1: Jaké všechny oblasti spadají do tvorby kvalitního webu                                             či jiného elektronického informačního zdroje.

 

 Existuje celá řada definic, které použitelnost charakterizují :

Např. definice stanovená Mezinárodní organizací pro normalizaci (ISO) říká, že použitelnost určuje "do jaké míry může být produkt  používán specifickými uživateli, aby dosáhli specifických cílů účinnou, efektivní a uspokojivou cestou ve specifickém kontextu použití." (v angl. "The extent to which a product can be used by specified users to achieve specified goals with effectiveness, efficiency, and satisfaction in a specified context of use")

Jan Tichý ze společnosti h1 definuje použitelný web následovně: "Použitelný je takový web, který se návštěvníkům dobře používá. Kde se dobře orientují a rychle naleznou, co hledají. Kde se neztrácí, nedělají zbytečné chyby. Jsou to weby, ze kterých mají uživatelé dobrý pocit."

Použitelnost je součástí tzv. uživatelského rozhraní (angl. user interface). Toto rozhraní je "rozhraní mezi uživatelem a počítačovým programem, které mj. zahrnuje možnosti a postup ovládání programu, chybová hlášení programu, formu a obsahu nápovědy apod." (zdroj TDKIV). Použitelnost je jeho méně viditelnou složkou a jak již bylo zmíněno v úvodu, běžný uživatel ani kolikrát neví, že s nějakou použitelností interaguje. Uživatele spíše zajímá ta část, kterou vidět lze - tzn. např. celkový vzhled nebo grafické uživatelské rozhraní (angl. graphical user interface, zkratka GUI. Opět si vypůjčím definici z TDKIV: "Uživatelské rozhraní, které usnadňuje uživateli práci s programy prostřednictvím grafické prezentace určitých činností pomocí oken, dialogových rámečků, ikon, menu a dalších grafických prvků; uživatel nemusí nutně znát příkazy pro komunikaci s počítačem a jejich syntaxi").

 

 

 Obr. č.2: Grafické znázornění webu

 

Pravidly použitelnosti by se měla řídit každá stránka. Ať už se jedná např. o nějaký velký vládní projekt, internetový obchod či pouze o osobní stránku. Pokud chceme zjistit, zda-li jsou webové stránky dostatečně použitelné, je vhodné ji jednou za čas změřit - např. prostřednictvím uživatelského testování.

 

Použitelnost jiných moderních informačních a komunikačních technologií

V současnosti jde vývoj ICT neustále vpřed a objevuje se řada nových produktů jako jsou např. různé moderní modely mobilních telefonů, gps nebo třeba mp3 přehrávačů, které nabízejí rozmanitou škálu funkcí.  I v těchto zařízeních se uživatel musí umět orientovat, proto i zde je třeba dodržovat pravidla použitelnosti.



Diskusní téma: Definice použitelnosti

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.